Godziny otwarcia: Pon - Pt 8.00 - 16.00

Obserwuj nas:

Czy fotowoltaika się opłaca?


Każda osoba budująca dom staje przed decyzją dotyczącą źródła energii i ciepła dla swojego domu. Obecnie wiele osób decyduje się na wykorzystanie w tym celu odnawialnych źródeł energii. Coraz więcej z nas kładzie duży nacisk na ochronę środowiska, a za instalacją paneli słonecznych czy fotowoltaicznych przemawiać mogą dodatkowo różnego rodzaju dopłaty, które można uzyskać. Wciąż jednak fotowoltaika to dość duży, więc większość osób zadaje sobie pytanie - czy to się na pewno opłaca?

Fotowoltaika Wrocław

 

Inteli Energy fotowoltaika

 

Panele fotowoltaiczne służą do wykorzystania energii słońca w celu jej przekształcenia w energię elektryczną. Promienie słoneczne padają na powierzchnię paneli, wywołując w nich efekt fotoelektryczny. Jony dodatnie i ujemne zostają kierowane w stronę przeciwległych biegunów ogniwa, wytwarzając napięcie elektryczne. Produkowany jest prąd stały - należy zaopatrzyć się w inwerter (falownik), by otrzymać używany powszechnie prąd zmienny o napięciu 230 V.

Jak wybrać odpowiednie panele fotowoltaiczne?

Wybierając panele fotowoltaiczne należy wziąć pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim zapotrzebowanie Twojego gospodarstwa domowego na prąd oraz usytuowanie domu - im bardziej nasłonecznione miejsce, tym więcej prądu będą w stanie wygenerować Twoje panele, ponadto zaleca się ich montaż pod odpowiednim kątem i w kierunku południowym. Wybierając panele fotowoltaiczne należy wybrać takie o mocy odpowiedniej do przewidywanego zużycia. Wybierać można również spośród dwóch rodzajów paneli - monokrystalicznych lub polikrystalicznych, z czego te pierwsze charakteryzują się wyższą ceną, ale i wyraźne lepszą sprawnością oraz żywotnością.

Opłacalność fotowoltaiki

Można się zastanawiać, czy w naszym klimacie pozyskiwanie energii ze słońca na pewno się opłaca. Ogniwa fotowoltaiczne są jednak dość wydajne - koszt instalacji paneli może się zwrócić już po kilku lub maksymalnie kilkunastu latach, szczególnie biorąc pod uwagę różne unijne czy samorządowe dotacje. Po kilku latach czeka Cię tylko zysk - a zainstalowane panele fotowoltaiczne mają żywotność nawet 30 lat! Oczywiście wszystko zależy od umiejscowienia Twojego domu, wielkości instalacji - im jest ona większa, tym bardziej opłacalna - a także zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa. Panele fotowoltaiczne mogą zapewnić nawet 90% prądu zużywanego przez typową rodzinę. Należy wziąć również pod uwagę, że koszty energii elektrycznej pozyskiwanej od dostawców prądu są dość wysokie i wciąż rosną. Główną zaletą fotowoltaiki jest więc niezależność od dystrybutorów energii energetycznej. Co więcej, nadmiar produkowanego przez Ciebie prądu możesz sprzedać dostawcom energii! Możliwe jest również magazynowanie prądu w specjalnych instalacjach akumulatorowych, co daje możliwość wykorzystania zgromadzonego prądu w nocy lub nawet zimą. Opłacalność fotowoltaiki jest więc niezaprzeczalna - choć decydując się na instalację fotowoltaiczną, najlepiej zrobić szczegółowe wyliczenia biorące pod uwagę indywidualne cechy Twojego gospodarstwa domowego.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jako ekologiczne źródło energi elektrycznej

Montaż fotowoltaiki Wrocław

4 powody dlaczego powinieneś zainwestować w fotowoltaikę