Godziny otwarcia: Pon - Pt 8.00 - 16.00

Obserwuj nas:

Fotowoltaika dla gospodarstw domowych to dziś doskonały pomysł na znacznie oszczędności w opłatach na energię elektryczną. Gdy na dachu prywatnego budynku pojawią się panele słoneczne, a z prądu korzysta się praktycznie za darmo. Dzięki temu koszt montażu takiej instalacji szybko się zwraca. A można jeszcze skorzystać z rządowych programów dofinansowania takiej inwestycji. Jednym z nich jest „Mój Prąd”.

Dofinansowanie „Mój prąd”

To projekt dofinansowania fotowoltaiki dla gospodarstw domowych w Polsce przygotowany przez Ministerstwo Energii we współpracy Ministerstwem Środowiska. Jego realizację rozpoczęto 23 lipca 2019 roku i skierowano go do prywatnych użytkowników. Jego podstawowym celem jest zwiększenie produkcji prądu, którego źródłem jest energia słoneczna. Dzięki rządowym środkom można otrzymać zwrot nawet 50 procent kosztów wyposażenia gospodarstwa domowego w panele słoneczne, ale jednak nie więcej niż 5000 złotych, gdyż średni koszt instalacji z montażem to dziś około 10 tysięcy złotych. Na projekt ten rząd wyasygnował miliard złotych. Oznacza to, dzięki takiej pomocy tania fotowoltaika może znaleźć się w 200 tysiącach gospodarstw domowych. Oczywiście są pewne ograniczenia. Na przykład takie, że to rządowe wsparcie dotyczy tylko nowych instalacji, czyli takich, które zostały zakupione i założone po 23 lipca 2019 roku. Ich moc musi też wynosić od 2 do 10 kW. Poza tym montaż fotowoltaiki musi być już całkowicie zakończony. Co oznacza także posiadanie umowy z dystrybutorem energii i zainstalowanie licznika dwukierunkowego umożliwiającego między innymi gromadzenie nadwyżek energii na własnym koncie.

Jak uzyskać dofinansowanie
„Mój prąd”

Naborem wniosków do tego projektu zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Można je składać w formie papierowej w siedzibie tej instytucji, przesłać pocztą czy kurierem. Ostatnio pojawiła się również możliwość elektronicznego dostarczenia wniosku przy pomocy e-usługi.

Założenie fotowoltaiki korzystając z rządowego programu jest również atrakcyjnego dlatego, że uzyskane z tej puli pieniądze zwolnione są z opodatkowania PIT, czyli nie trzeba ich umieszczać w rocznym zeznaniu. Całą przyznaną kwotę dostaje się po prostu „na rękę”. Dofinansowanie z programu “Mój Prąd” można także łączyć z ulgą termomodernizacyjną.

Już dziś warto wiec rozejrzeć się za profesjonalną firmą, która zamontuje panele słoneczne i zajmie się nie tylko uruchomieniem fotowoltaiki, ale weźmie na siebie również tak zwane sprawy papierkowe. Jest bowiem jeszcze sporo pieniędzy do wykorzystania, ponieważ z danych opublikowanych w połowie października tego roku wynika, iż do tego czasu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał do Ministerstwa Energii tylko 3000 wniosków o skorzystanie z projektu "Mój Prąd". Do 20 grudnia trwa kolejna tura przyjmowania deklaracji przystąpienia do programu. A rozpoczęcie kolejnej zaplanowano na styczeń 2020 roku. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie internetowej www.gov.pl, trzeba znaleźć tam zakładkę dla obywatela, potem uruchomić moduł "praca i biznes" i kliknąć w okienko "zasiłki i pomoc finansowa". To tam dostępny jest program "Mój prąd".