Godziny otwarcia: Pon - Pt 8.00 - 16.00

Obserwuj nas:
Ogniwa fotowoltaiczne zmieniają energię słoneczną na prąd elektryczny. Prąd wytworzony w ten sposób jest prądem stałym, takim samym jaki jest w bateriach i akumulatorach. Dlatego też potrzebny jest inwerter, czyli urządzenie, które zmienia prąd stały na prąd zmienny, który płynie w gniazdkach.
Ceny paneli kształtują sie od 600 w górę. Jednak na cenę instalacji składają sie inne elementy takie jak falownik, konstrukcje, kable oraz zabezpieczenia. Cena kompletnej instalacji zaczyna się od 4 tysięcy zł netto za 1 zainstalowany kW, wacha się w zależności od wielkości instalacji fotowoltaicznej, umiejscowienia instalacji, rodzaju konstrukcji dachowej oraz rodzaju zastosowanych urządzeń.
Inwestycje w odnawialne źródła energii cechują się wysokim stopniem zwrotu na poziomie 10- 15%. Przy dobrze dobranej wielkości instalacji, zwraca się ona w rachunkach za prąd w 7-10 lat. Inwestorzy indywidualni – Prosumenci korzystają w Polsce z dobrodziejstw net meteringu, którego założeniem jest możliwość oddania do sieci energetycznej nadwyżek wyprodukowanej w instalacji OZE, a następnie odbierania jej w miarę potrzeb. Bilansowanie dotyczy wszystkich zmiennych na rachunku energetycznym, zarówno ceny energii jak i przesyłów. Na odbiór energi mamy 12 miesięcy od chwili oddania jej do sieci, dlatego sieć energetyczną możemy traktować jako magazyn energii. Dobierając wielkość instalacji należy wziąć pod uwagę ilość zużywanej energii w ciągu roku. Nasza firma pomaga optymalnie dobrać wilekości instalacje, aby wielkośc rachunku za energię zmniejszyć do opłat licznikowych.
Panele fotowoltaiczne mają badzo małą awaryjność i nie wymagają serwisowania. Producenci paneli fotowoltaicznych, z których korzystamy udzielają 15 lat gwarancji na w paneli fotowoltaicznych. Po 25 latach działania instalacji fotowoltaicznych sprawność paneli nie spanie poniżej 80% fabrycznych fartości.
Największą wydajność maja panel zwrócone bezpośrednio na południe, aczkolwiek nie duże odwrócenie w kierunku wschodu lub zachodu powoduje niewielkie, kilku procentowe spadki uzysku.
Rozmiar instalacji jest uzależniona od dwóch rzeczy. Po pierwsze- wielkość dachu. 1 panel ma wymiar 165x100 cm, a do zainstalowania 1 kW potrzebne jest około 7 m² powierchni dachowej. Drugim aspektem jest wielkość zapotrzebowania na energię elektryczną. Obecny system rozliczania z Prosumentami uniemożliwia sprzedaży energii.
Instalacja jest ekologicznym i bezpiecznym źródłem energii. Panele jak i cały osprzęt są bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Wszystkie komponenty użyte przy produkcji modułów są całkowicie biodegradowalne, ponieważ panele zbudowane są ze szkła kwarcowego, aluminiowych ram oraz miedzianych pasków. Wszelkiego rodzaju połączania prądowe są całkowicie zabezpieczone przed dostępem przypadkowych osób.
Instalacja fotowoltaiczna praktycznie nie wymaga serwisowania ze względu na brak części ruchomych. Przy montażu instalacji należy zwrócić uwagę na prawidłowe wykonanie uziemnienia instalacji oraz dobrym doborze zabezpieczeń oraz odgromników.
Montaż paneli fotowoltaicznych zajmuje naszej firmie 1-3 dni. Na czas montażu wpływa m.in. rozmiar instalacji, miejsce instalacji, rodzaj dachu czy też pogoda. Najszybciej panele montuje się na płaskich dachach oraz dachach pokrytych blachą. Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachówce zajmuje więcej czasu, ze względu na potrzebę ściągania dachówek w celu montażu haków pod profile montażowe.
Ilość wytworzonej energii w danym okresie czasowym różni się w zależności od kilku warunków, m.in. długości naświetlenia, pory dnia czy miejsca montażu instalacji. Średni uzysk w Polsce wynosi 1000 kWh/kWp. Co oznacza, że 1 panel o mocy 300 Wp rocznie wyprodukuje około 1 kWh.
Inwestycje w odnawialne źródła energii cechują się wysokim stopniem zwrotu na poziomie 10- 15%. Przy dobrze dobranej wielkości instalacji, zwraca się ona w rachunkach za prąd w 7-10 lat. Aby zminimalizować okres zwrotu należy prawidłowo dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej do zużycia prądu w gospodarstwie domowym bądź w firmie. W przypadku dobrze dobranej instalacji, rachunki za prąd zmniejszą się do opłat licznikowej.
Zestaw fotowoltaiczny składa się m.in. z paneli fotowoltaicznych, elementów montażu, do którego mocowane są panele, okablowania, skrzynki przyłączeniowej oraz falownika. Panele powinny być montowane w najbardziej optymalnym miejscu na dachu, pod kątem 15-45°. Skrzynka przyłączeniowa oraz falownik(inwerter) powinny znajdować się w suchym i zacienionym miejscu, najlepiej blisko licznika prądu bądź rozdzielnicy. Najczęstszym miejscem montażu inwertera jest garaż lub piwnica.
Pomimo tego, że kolektory słoneczne od paneli fotowoltaicznych nie różnią się zbytnio w wyglądzie i wielkości to zasada działania jest całkowicie inna. Kolektory słoneczne zmieniają energię słoneczną na energię cieplną, która ogrzewając ciecz przy pomocy pompy podgrzewa wodę w zbiorniku z ciepłą wodą. Natomiast panele fotowoltaiczne zmieniają promieniowanie świetlne na prąd elektryczny, który możemy wykorzystać do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych.
Do działania instalacji fotowoltaicznej nie jest wymagane bezchmurne niebo. Jednak w takim przypadku instlacji fotowoltaicznej jest mniejsza niż podczas pełnego naświetlenia. Duży uzysk można zaobserwować również podczas słonecnzych dni w zimie.
Każdy z paneli fotowoltaicznych waży pomiędzy 18, a 20 kg. Panele wykonane są z aluminium dlatego też cała waga jest niska. Całość instalacji ze względu na równomierne rozłożenie na dużej powierzchni dachu nie stanowi dużego obciążenia dla konstrukcji dachowej. Dużo większe obciążenie stanowi zalegający na dachu śnieg.
Dla naszej szerokości geograficznej najbardziej optymalnym kątem nachylenia paneli jest zakres od 15° do 45°.
Panele fotowoltaiczne cechuja się bardzo długą żywotnością, rzędu 25-35 lat. Producenci paneli fotowoltaicznych, z których korzystamy udzielają 25-30 lat gwarancji.
Ciekawostka: Pierwsze panele fotowoltaiczne montowane po raz pierwszy w Japonii w połowe XX wieku w dalszym ciągu są sprawne.
Użytkownik instalacji nie ponosi kosztów podłączenia instalacji do sieci, koszt ten ponosi zakład energetyczny. Odbiorca podpisuje umowę wraz z zakładem energetycznym, która zawiera zasady bilansowania rachunku za prąd.
Nasza firma po wykonaniu instalacji przeprowadza wszystkie wymagane badania i pomiary, które potwierdzamy odpowiednimi dokumentami. Tak wykonaną instalację zakład energetyczny musi podłączyć nasze źródło odnawialnej energii.
Prosumentem jest osobą prywatną, która zgodnie z ustawą o OZE wytwarza energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii w mikro/makro instalacji oraz jest końcowym odbiorcą energii, a więc nie wykorzystuje energii na potrzeby wytwarzania, przesyłania lub dystrybucji prądu.
Firma może być Prosumentem. Energia nie wykorzystana na bieżąco zostaje sprzedana po stawce ustalonej kwartalnie przez Urząd Regulacji Energetyki(URE).
Net metering to rozliczanie energii elektrycznej wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej z energią elektryczną zużytą w okresie rozliczeniowym. Jest to system rozliczania się z dystrybutorem za przechowywaną energie wyrażona w proporcjach 20/80. 20% pobiera dystrybutor 80% możemy odebrać w ciągu 12 miesięcy.
Podczas awarii sieci energetycznej instalacja fotowoltaiczna zostaje wyłączona, jest to jedno z kilku zabezpieczeń. Włączona i działająca instalacja fotowoltaiczna podczas pożaru stwarzałaby duże zagrożenie dla otoczenia.